Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Dzięki profilaktycznym badaniom możesz wykonać kolonoskopie za darmo, wystarczy, że:
– jesteś w wieku 50-65 lat i nie masz objawów raka jelita grubego
– jesteś w wieku 40-65 lat nie masz objawów raka jelita grubego ale w Twojej rodzinie (pokrewieństwo pierwszego stopnia) były zachorowania na raka jelita grubego
– jesteś w wieku 25-65 lat i pochodzisz z rodziny HNPCC lub FAP (wymagane jest potwierdzenie z poradni genetycznej)
KOLONOSKOPIA
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym całego jelita grubego. Polega na oglądaniu wnętrza jelita, giętkim kolonoskopem. Końcówka aparatu ma możliwość odginania się w dowolną stronę i w dowolnym zakresie. Wnętrze jelita oświetlane jest światłem przewodzonym w endoskopie światłowodami, a obraz z mikrokamery umieszczonej na końcu przewodu widoczny jest w okularze dla lekarza przeprowadzającego badanie.
Lekarz wykonujący badanie wprowadza endoskop przez odbyt do jelita grubego, a następnie przesuwa aparat do końca jelita. W trakcie wycofywania endoskopu, wnętrze jelita jest ponownie dokładnie oglądane. Czas badania uzależniony jest od budowy jelita i właściwego przygotowania się przez pacjenta.
Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha
Doznania te, złagodzimy w czasie twojego badania odsysając endoskopem nadmiar płynu i powietrza.
W celu zapewnienia komfortu naszym pacjentom oferujemy badania w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji
WSKAZANIA
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym ocenić całe jelito grube, a w razie konieczności pobrać materiał do badań histopatologicznych.
SPECJALNE PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Każdy pacjent umówiony na kolonoskopię otrzyma od lekarza zlecającego dokładne zasady przygotowania do badania.
Na bezpłatną kolonoskopię profilaktyczną można zapisać się telefonicznie lub osobiście w Centrum Medycznym Internus. W trakcie zapisu na badanie otrzymacie Państwo niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.
Zapraszamy 818-200-300
Przygotowania do badania kolonoskopii:
Przygotowanie na badania KOLONOSKOPIA – OGÓLNE PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie na badania KOLONOSKOPIA – ZNIECZULENIE ANESTEZJOLOGICZNE