Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Jest to dobry czas aby zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory męskie.
Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5% wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie. Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. Aż 70% zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób między 20 a 39 rokiem życia.
W każdym wieku pamiętaj o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14 – 35 lat. W 95% przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.
Po 40 roku życia regularnie badaj prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa otrzymasz od lekarza POZ.
Po 60 roku życia raz w roku wykonuj USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.
Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie. Może upłynąć kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby.
Panowie zadbajcie o siebie – zbadajcie się