Miesiącem Profilaktyki Nowotworów Męskich

🍂 Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Jest to dobry czas aby zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory męskie.
Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5% wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie. Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. Aż 70% zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób między 20 a 39 rokiem życia.
🔸W każdym wieku pamiętaj o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14 – 35 lat. W 95% przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.
🔸Po 40 roku życia regularnie badaj prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa otrzymasz od lekarza POZ.
🔸Po 60 roku życia raz w roku wykonuj USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.
🔸Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie. Może upłynąć kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby.
💙 Panowie zadbajcie o siebie – zbadajcie się 💙