LECZENIE CHORÓB PRZYZĘBIA

Paradontoza to druga – po próchnicy – najczęściej występująca choroba jamy ustnej. Według statystyk cierpi na nią nawet 90% Polaków. Wbrew pozorom, nie jest to choroba nieuleczalna, ale ważne jest, by terapię rozpocząć jak najszybciej.
Paradontoza przez wiele lat potrafi rozwijać się bezobjawowo albo jej symptomy są tak niewielkie, że większość z nas je lekceważy:
– zaczerwienione, obrzęknięte lub bolesne dziąsła
– krwawienie dziąseł podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną
– zęby wyglądają na dłuższe na skutek cofnięcia się dziąseł
– dziąsła oddzielają się od zębów, tworząc kieszonkę
– zmiany wzajemnego dopasowania zębów podczas gryzienia
– wysięk ropny wydostający się spomiędzy zębów i dziąseł
– stale obecny cuchnący oddech lub nieprzyjemny smak w ustach
Leczenie paradontozy w początkowym stadium opiera się głównie na prawidłowej higienie.
Leczenie paradontozy zaawansowanej polega na usuwania kamienia nazębnego, stomatolog może zalecić również np. kurację antybiotykami, stosowanie preparatów przyspieszających odbudowę uszkodzonych tkanek albo przeprowadzić zabieg kiretażu, czyli oczyszczenia kieszonek dziąsłowych z kamienia. Jeśli doszło już do znacznego rozchwiania zębów, możliwa jest także próba ich stabilizacji przy pomocy specjalnych szyn.
Nawet w przypadku bardzo zaawansowanej paradontozy warto walczyć o zachowanie każdego zęba. Jeśli się to uda, mogą one stać się podstawą do wykonania i zamocowania nowoczesnych mostów oraz protez.
W naszym centrum stomatologii przy ulicy Wojska Polskiego 1/16 otrzymają Państwo kompleksowy zakres usług leczenia chorób przyzębia.
Zapraszamy na konsultację stomatologiczne!