BORRELIA BURGDORFERI DNA

W naszym Centrum Medycznym istnieje możliwość wykonania badania w celu wykrycia w kleszczu obecności bakterii Borrelia burgdorferi.

Należy pamiętać, iż wykrycie w kleszczu materiału DNA krętka Borrelia nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na boreliozę ukąszonego człowieka. Ryzyko przeniesienia zarazków chorobotwórczych z kleszcza na żywiciela jest proporcjonalne do czasu ssania krwi. Ryzyko to jest stosunkowo niskie do 48 godzin od momentu przyczepienia się kleszcza, a bardzo wysokie po 72 godzinach.

Badanie kleszcza umożliwia jednak szybką diagnostykę i ułatwia wprowadzenie antybiotykoterapii u chorych ukąszonych, u których występują niespecyficzne objawy grypopodobne a brak jest charakterystycznego rumienia wędrującego.

Badanie umożliwia otrzymanie w krótkim czasie informacji o zakażeniu krętkiem borelii kleszcza, który ukąsił pacjenta i zagrożeniu boreliozą.

Materiałem do badania jest kleszcz, który powinien być dostarczony w czystym pojemniku bądź torebce strunowej. Powinien on być przechowywany w temperaturze lodówki – czyli 2-8stC – do 48 h lub w zamrożeniu. Niestety rozmrożenie i ponowne zamrożenie materiału przed dostarczeniem do laboratorium wykonującego badanie uniemożliwia wykonanie testu.

Czas oczekiwania na wynik badania to 8-10 dni.