Endoskopia

Zakres usług

GASTROSKOPIA
Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki przełyku, żołądka, i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, giętkiego instrumentu wyposażonego w układ optyczny przenoszący obraz z wnętrza ciała. W trakcie gastroskopii lekarz ma możliwość oceny stanu śluzówki, jak i pobrania do badania histopatologicznego niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych oraz do stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter Pylori.
WSKAZANIA
- brak apetytu
- bóle nadbrzusza
- zgaga
- ubytek masy ciała
- niedokrwistość
SPECJALNE PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Na badanie należy zgłosić się na czczo.

REKTOSKOPIA
Rektoskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie 25 cm śluzówki odbytu i końcowego odcinka jelita grubego (tzw. okrężnicy). Badanie przeprowadza się przy użyciu rektoskopu, instrumentu wyposażonego w układ optyczny przenoszący obraz z wnętrza ciała. W trakcie badania lekarz ocenia makroskopowo stan śluzówki i wrazie konieczności pobiera wycinki do badania histopatologicznego w celu oceny zmian chorobowych.
WSKAZANIA
- krwawienia i bóle przy oddawaniu stolca
- bóle okolicy lędźwiowej

KOLONOSKOPIA
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym całego jelita grubego. Polega na oglądaniu wnętrza jelita, giętkim kolonoskopem. Końcówka aparatu ma możliwość odginania się w dowolną stronę i w dowolnym zakresie. Wnętrze jelita oświetlane jest światłem przewodzonym w endoskopie światłowodami, a obraz z mikrokamery umieszczonej na końcu przewodu widoczny jest w okularze dla lekarza przeprowadzającego badanie.
Lekarz wykonujący badanie wprowadza endoskop przez odbyt do jelita grubego, a następnie przesuwa aparat do końca jelita. W trakcie wycofywania endoskopu, wnętrze jelita jest ponownie dokładnie oglądane. Czas badania uzależniony jest od budowy jelita i właściwego przygotowania się przez pacjenta.
Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha
Doznania te, złagodzimy w czasie twojego badania odsysając endoskopem nadmiar płynu i powietrza.
W celu zapewnienia komfortu naszym pacjentom oferujemy badania w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji
WSKAZANIA
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym ocenić całe jelito grube, a w razie konieczności pobrać materiał do badań histopatologicznych.
SPECJALNE PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Każdy pacjent umówiony na kolonoskopię otrzyma od lekarza zlecającego dokładne zasady przygotowania do badania.

Przygotowania do badań znajdują się w zakładce DLA PACJENTÓW i menu boczne PRZYGOTOWANIA DO BADAŃ I ZABIEGÓW