ZABIEG DEKOMPRESJI KANAŁU NADGARSTKA W LECZENIU ZESPOŁU CIEŚNI NADGARSTKA

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego w następstwie przewlekłego ucisku. W większości przypadków występuje idiopatyczny zespół cieśni nadgarstka, czyli z niewiadomej przyczyny. Jego rozwojowi sprzyja przeciążenie ręki wykonywaniem powtarzających się czynności. W pozostałych przypadkach powodem choroby mogą być m.in. źle wygojone złamania lub zwichnięcia w obrębie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, zaburzenia hormonalne. Dolegliwości dotyczą na ogół ręki dominującej.

Celem zabiegu dekompresji kanału nadgarstka jest usunięcie wszystkich przyczyn powodujących ucisk na nerw pośrodkowy oraz poszerzenie światła kanału nadgarstka. Procedura ta spowoduje odbarczenie nerwu, zmniejszenie dolegliwości bólowych a w dłuższym czasie zaburzeń ruchowych dłoni i palców.

WSKAZANIA:
- zespół cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka:
- drętwienia palców
- mrowienia palców
- kłucia palców
- zanik mięśni ręki
- osłabienia czucia
- bóle nocne

SPECJALNE PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Brak

Przed wykonaniem zabiegu Pacjent umawiany jest na wizytę kwalifikującą do lekarza specjalisty. W takcie tej wizyty przeprowadza wywiad związany z okolicznościami, charakterem występujących dolegliwości, czasem ich trwania i nasileniu w czasie, wykonuje diagnostykę.

Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza.